LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Informujemy, że Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Krakowie bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ.

Celem programu jest budowanie wśród uczniów kompetencji kreatywnych i technicznych. W ramach tego programu Szkoła pozyskała kwotę 60.000,00 zł na zakup narzędzi i pomocy dydaktycznych potrzebnych w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych, technicznych i chemicznych, samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności matematycznych, inżynierii oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Zakupiony sprzęt zostanie wykorzystany podczas zajęć z uczniami.
W ramach dofinansowania, oprócz wyposażenia podstawowego, zakupiono m. in. Laboratorium Chemiczne Empiriusz oraz LEGO SPIKE Prime Roboty Edukacyjne i Essential. Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć z uczniami już w bieżącym roku szkolnym 2022/2023.

W marcu drukujemy różności (marzec 2023)
Pierwszy druk, który trwał długo to karuzela. Każdy z uczniów sprawdzał czy się kręci i jak długo.
Drugą ciekawą rzeczą, którą wydrukowaliśmy to gwizdek. Działa bardzo głośno i piskliwie.
Jako trzeci wydrukowaliśmy dziwny spiner. Rusza się we wszystkie strony. Uczniom bardzo się podoba, więc w najbliższym czasie będziemy drukować więcej spinerów w różnych kolorach.

Walentynkowe wydruki 3D (luty 2023)
Klucz do serc nauczycieli oraz ruchome serduszka.

Lekcje chemii w klasie siódmej z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Empiriusz (styczeń 2023)

Lekcja chemii  ( 28.11.20222r. ) w klasie ósmej.

Temat zajęć: Reakcje otrzymywania soli.

Dzięki Wirtualnemu laboratorium Empiriusz pracownia chemiczna została wyposażona w kompleksowe, nowoczesne narzędzie do prowadzenia angażujących zajęć.

Empiriusz to:

• Mobilne, samodzielne urządzenie
  • Aplikacja z doświadczeniami w technologii VR
  • Profesjonalne gogle VR wraz z kontrolerami
  • Wbudowany komputer o wysokich parametrach
  • Ekran dotykowy do obsługi urządzenia
  • Karty pracy do każdego doświadczenia
  • Przykładowe scenariusze lekcji

Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, wykonuje przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie: porusza się po realistycznie wyglądającej pracowni, sięga po probówki i odczynniki, przeprowadza reakcje, wyciąga z nich wnioski i efektywnie uczy się poprzez wirtualne doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej.

Druk 3D

Z wielkim zainteresowaniem i ciekawością patrzyliśmy jak drukarka Omni3D rozpoczęła pracę z gotowym projektem dołączonym do sprzętu. Po rozgrzaniu dysz i skalibrowaniu drukarka rozpoczęła pracę. Po skończonej pracy drukarki, wyjęliśmy to co powstało. Okazało się, że to klamra do karabinków sznurowych. Po złożeniu wszystkich części, uczniowie przypinali go do plecaków.

Zapoznanie z zasadni łączenia obwodów elektrycznych.

Przygotowanie prostego układu elektrycznego do oświetlenia świątecznego : świąteczna kula świetlna. Uczniowie poznawali możliwość samodzielnego wykonania oświetlenia świątecznego, które będą wykonywać na następnej lekcji.

Zajęcia z Lego Spike – klasa pierwsza.

Uczniowie z klasy pierwszej uwielbiają zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Spike. Klocki są wykorzystywane na zajęciach dydaktyczno wyrównawczych, korekcyjno kompensacyjnych oraz zajęciach lekcyjnych. Poprzez zabawę uczą logicznego myślenia, ćwiczą koordynację wzrokowo- ruchową, małą motorykę jak i umiejętność myślenia twórczego. Podczas pracy z klockami Lego Spike dzieci są maksymalnie skupione i ćwiczą koncentrację. Uczą się współpracować w grupie. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela współpracują z aplikacją i tworzą pojazdy, to jednak nie koniec mogą samodzielnie zaprogramować ruchy , tor pojazdu, kolory świateł, itp. Lego Spike to świetna nauka poprzez zabawę.